Kodėl verta rinktis natūralius maisto papildus, arba stiprus organizmas su #Endoca
Vitaminų ir maisto papildų pasiūla vis didėja, tad pasiklysti joje tampa vis lengviau. Bandant suvokti, kurie maisto papildai yra verti dėmesio, klausimų ne sumažėja, o tik padaugėja:
- Ar pigūs maisto papildai – blogi ir nekokybiški?
- Ar brangūs maisto papildai – geri ir kokybiški?
- O gal jie brangūs ne dėl kokybės, bet dėl gausios ir agresyvios reklamos?
- Kokie yra gerų ir kokybiškų papildų kriterijai?
- Ar pagaminimo šalis lemia maisto papildų kokybę?
- Ar natūralūs vitaminai geriau įsisavinami?
- Ar sintetiniai vitaminai vertingesni dėl didesnių dozių?
- Gal žmogui išvis nereikia papildų ir pakanka sveikai maitintis?
Kylančių klausimų galima prirašyti gerokai daugiau, o atsakyti į juos ne visada paprasta. Ne visi gamintojai laikosi vienodo skaidrumo, susijusio su žaliavų kokybe ir gamybos procesu. Taip pat galime tik spėlioti, koks biudžetas skiriamas skirtingų gamintojų produktų reklamai (akivaizdu tik tiek, kad vieni šmėžuoja akyse dažniau, o kiti rečiau arba dar visai negirdėti). Kiek ir kokių maisto papildų verta vartoti – esama skirtingų požiūrių.
Šiame įraše pasidalinsiu man asmeniškai priimtinu požiūriu, kuriuo šiuo metu vadovaujuosi. Kartu nešu žinią apie maisto papildus, kurie man atrodo patikimi ir verti dėmesio. ENDOCA maisto papildai yra natūralūs ir turi ekologiškumo sertifikatą. Įmonę „Endoca“ įkūrė danų genetikos mokslų daktaras Henry Vincenty. Remdamasis įgyta moksline patirtimi ir tyrimais, jis tapo kanapių be psichoaktyvių medžiagų gynėju bei natūralių maisto papildų šalininku. Henry Vincenty siekis yra gaminti itin kokybiškus holistinius produktus, padedančius palaikyti puikią savijautą natūraliais būdais.
- Manau, kad maisto papildai žmogui reikalingi. Kokių ir kiek rūšių – čia jau kitas klausimas. Tačiau atsisakyti jų visiškai ir pasikliauti vien mityba man atrodo pernelyg rizikinga. Ne paslaptis, kad dirvožemiai yra nualinti, tad iš augalų automatiškai gauname mažiau mikroelementų nei jų ten turėtų būti. Be to, žemės ūkyje pasitelkiamos cheminės trąšos ir kenkėjus atbaidantys preparatai, kurie galutiniam produktui irgi neprideda maistinės vertės. Kalbant apie gyvūninės kilmės produktus, vėlgi negalima tikėtis stebuklų. Net ir labai norėdami neišmatuosime, kiek su gyvūniniais produktais gauname antibiotikų ar GMO likučių. Galiausiai, daugelio mūsų mityboje yra gan didelis kiekis termiškai apdoroto, rafinuoto, konservuoto ir kitaip perdirbto maisto, kuris geriausiu atveju gali suteikti sotumą, bet ne vitaminų ir mikroelementų.
- Laikausi požiūrio, kad daugeliu atveju natūralios kilmės produktai, taip pat ir maisto papildai, yra geriau negu cheminiai. Iš natūralių medžiagų pagaminti vitaminai organizme yra geriau ir lengviau įsisavinami. Tai yra ir atsakymas, kodėl natūralūs vitaminai vienoje kapsulėje dažniausiai turi mažesnį kiek veikliosios medžiagos – dėka gero įsisavinimo, organizmui tiek visiškai pakanka. Tuo tarpu sintetiniai vitaminai beprotišką kiekį kartų viršija rekomenduojamą paros normą. Kiek teko domėtis, jų įsisavinimas organizme siekia iki 10 %. Likusioji dalis iš organizmo pasišalina su šlapimu (teigiamas scenarijus) arba kaupiasi organizme (neigiamas scenarijus). Koks scenarijus ištinka, priklauso nuo konkrečių vitaminų. Pavyzdžiui, B grupės vitaminai ar vitaminas C yra tirpūs vandenyje, tad organizme nesikaupia. Tačiau tokie vitaminai kaip A, D, E, K yra tirpūs riebaluose, tad iš organizmo lengvai nepasišalina ir gali baigtis hipervitaminoze, skatinti onkologinius susirgimus ar kimšti kraujagyslių sieneles (šaltinis).
- Skirtingos šalys turi skirtingus įstatymus, susijusius su vitaminų ir maisto papildų gamyba. Vienur reikalavimai didesni, kitur – mažesni. Tačiau esama ir įvairių apėjimų, kai žaliavos vežamos iš kitos šalies, o supilstomos į buteliukus jau kitose, tad įmonės registracijos šalis, gamybos ir žaliavų šalys gali skirtis. Skirtumų gali atsirasti netgi kiekvienoje maisto papildų partijoje! Tad laikausi pozicijos, kad verčiau kreipti dėmesį į maisto papildų gamintojo skaidrumą ir kokybės įsipareigojimus prieš vartotojus, nes ši kartelė dažniausiai viršija minimalią įstatymų kartelę. Skaidrumą parodo pirmiausia sertifikatai, o tik po to „išpažintis“ apie gamybos standartus. Be, tarkim, ekologiškumo sertifikatų, žymėjimai „Švaru“, „Tyra“ ar „Nr. 1“ (pagal nežinia kokius kriterijus) greičiausiai tėra žaliasis smegenų plovimas, kai vartotojui kabinami makaronai vidury dienos. Visai kas kita yra ES ekologiškumo logotipas – baltas lapelis šviesiai žaliame fone. Esant oficialiam ekologiškumo ženklinimui, patikimais galime laikyti ir kitus informacinius ženkliukus: RAW, Vegan, Non GMO, Wild Harvested ir pan.
- Iš klasikinių vitaminų, mikroelementų ir kitų maisto papildų, renkuosi šiuos:
- Vitaminą D, vitaminą C ir cinką. Šis, imunitetą stiprinantis trio, ypač svarbus šaltuoju metų laikų, kai siaučia įvairiausios bacilos, įskaitant ir Covid-19. Kitais metų laikais didžiausią dėmesį skiriu vitaminui D. Esu turėjusi šio vitamino deficitą (t. y. blogiau nei trūkumą), tad negaliu sau leisti pernelyg atsipalaiduoti. Kitaip rodikliai kraujo tyrimuose beregint krenta. Net nereikia sakyti, kad vitaminas D svarbus imunitetui, kaulams, nervų sistemai ir kt. Beje, iki pasirodant bjaurybei Covid-19, net nežinojau, kad vitaminas D turi reikšmingą poveikį siekiant išvengti kvėpavimo takų ligų (šaltinis).
- B grupės vitaminus, magnį. Šiems maisto papildams teikiu reikšmę dėl polinkio į padidintą nerimą ir nervų sistemos jautrumą. Jie ne tik būtini patiriant stresą ir nuovargį, bet dėl tų pačių priežasčių ir greičiau eikvojasi jų atsargos organizme. Tad labai svarbu pasirūpinti, kad šių medžiagų nepritrūktų. Geriausia, žinoma, reguliariai kartoti kraujo tyrimus, o ne aklai pasikliauti papildų rijimu.
- Omega-3 riebiosios rūgštys. Šiuos maisto papildus naudoju žinodama, kad šiuolaikinio žmogaus mityboje yra geroookai per daug omega-6 riebiųjų rūgščių. Išsikreipus pusiausvyrai, didėja įvairių uždegimų tikimybė organizme.
- Biotinas/selenas, betakarotenas. Šiuos maisto papildus naudoju plaukams ir odai. Biotino arba/ir seleno kursą suvartoju siekdama pažaboti sezoninį plaukų slinkimą. Betakaroteno kursą sugeriu artėjant vasarai – paruošiu odą gausesniems saulės spinduliams.
- Įvairūs supermaistai. Į šią kategoriją patenka tiek kapsulės, tiek į maistą beriami milteliai ar nesmulkinti produktai: čaga juodgrybis, chlorofilas, chlorelės dumbliai, kanapių sėklos ir baltymai, šilkmedžio ir ožerškio uogos, linų sėmenys, ašvaganda, ajurvediniai žolelių džemai ir kt. Išimtį taikau daugeliui tonizuojamąjį poveikį turinčių supermaistų, nes jie mano organizmui netinka. Beje, kalbant apie supermaistus, labai gaila, kad dėl įstatyminės bazės jų nauda nepakankamai iškomunikuojama. Tenka kapstytis po užsienio šaltinius, o jau tada ieškoti, kur užsisakyti.
Kodėl verta rinktis ENDOCA maisto papildus?
- „Endoca“ maisto papildai yra natūralūs bei turi ekologiškumo sertifikatą – ženklinti Europos Sąjungos baltu lapeliu šviesiai žaliame fone (Ecocert Cosmos Organic“).
- Visi gaminiai tikrinami trečiosios šalies laboratorijoje ir įsitikinama 100 % jų saugumu. Kiekviena produktų partija patikrinama dėl daugiau nei 300 skirtingų pesticidų, sunkiųjų metalų ir mikotoksinų. (Deja, rinkoje parduodama daugybė maisto papildų, kurie netikrinami ir vartotojai rizikuoja įsigyti produktus su pesticidais, herbicidais, pelėsiu, grybeliu, sunkiaisiais metalais ir pavojingais mikotoksinais.)
- „Endoca“ maisto papildai gaminami iš natūralių medžiagų ir taip užtikrinamas lengvas įsisavinimas. Pavyzdžiui:
* Natūralus cinkas išgaunamas iš gvajavų ekstrakto;
* Natūralūs multivitaminai pagaminti iš mėlynių, iš čaga juodgrybių išgautų polifenolių, aviečių, šaltalankių, juodųjų serbentų, aronijų, bruknių, burokėlių, lapinių kopūstų, moliūgų, medetkų, acerolos;
* Natūralus vitaminas D gaminamas iš grybų ekstrakto, erškėtuogių, juodųjų pipirų, lapinių kopūstų, burokėlių.
* Visi paminėti (bei nepaminėti) maisto papildai turi ekologiškumo sertifikatą ir priklauso RAW kategorijai, t. y. pagaminti be terminio apdorojimo, išsaugant maksimalią maistinę vertę.
ENDOCA CBD produktų ir natūralių maisto papildų rasite: https://endoca.lt/